Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma

Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma

Kampagnepris  €146,25 Udsalgspris  €225,00
Gå til alle produktinformationer
Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma
Udsolgt

Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma

Kampagnepris  €146,25 Udsalgspris  €225,00
Skatter inkluder Levering beregnes ved betaling.
Masciarelli
Masciarelli 9 vine Vis mere
Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma Masciarelli: struktureret, elegant og dyb rød, med moden frugt, krydderier og lang vedholdenhed.
Esaurito
Betalingsmetoder
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Google Pay
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • Visa

Tilstede i:

Du kan kontakte os telefonisk fra mandag til fredag, fra 9:00 til 18:00, eller skrive til os via e-mail.

Telefon: +39 3454613900

Telefon: +39 (081) 8783-277

E-mail: orders@italianwineselection.com

Adresse: Piazza Tasso, 10 — Sorrento, Italien

Vi vil være glade for at hjælpe dig og besvare dine henvendelser hurtigst muligt.

— Online i over 30 år
— Over 4000 udvalgte vine
— Sikker og holdbar emballage
— Ekspert Sommelierer til dig
— Bedste pris garanteret
— Historisk vinhandel i over 100 år

Hvad smager denne vin?

Lettere
Strukturere
Blød
Tannico
Tør
Sød
Ret
Surtet

Tekniske detalje

Cellar Masciarelli
Allergener Solfiti
Region Abruzzo
SIze 3l
Request information for this product

Description

Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma Masciarelli

Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma er den fremtrædende cru fra Masciarelli, en abruzzese rødvin med stor personlighed, der forener intensitet, elegance og udtryksfuld dybde. Den stammer fra en af de første vinmarker i vineriet og repræsenterer en autoritativ fortolkning af Montepulciano d'Abruzzo DOC, med en rig og moden stil, der formår at kombinere kraft og harmoni. Det er en vin, der er tænkt til dem, der søger en vigtig rødvin med en kompleks profil og en stærk territorial identitet.

Territorium og vinens stil

Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma kommer fra kommunen San Martino sulla Marrucina, i et bakket område, der er velegnet til dyrkning af Montepulciano. Vinmarkerne, der er orienteret mod øst og ligger på ler-kalkholdige jorde, bidrager til at definere en afbalanceret profil, hvor struktur og friskhed finder et godt mødepunkt. Vineriet Masciarelli fortolker denne etikette som en prestigefyldt vin, med en traditionel vinifikation i egetræsfade og en lang modning, der beriger kompleksitet og smagsdybde.

Smagsnoter

I glasset præsenterer den sig med en dyb og mørk rubinrød farve. På næsen fremstår intense noter af moden rød frugt og syltetøj, ledsaget af nuancer af søde krydderier, læder og kakao. I munden viser Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma stor struktur, med en bred og omsluttende tekstur. Alkoholstyrken og blødheden understøtter smagen, afbalanceret af en god friskhed og en behagelig mineralpræg. Eftersmagen er lang, dyb og harmonisk, med en vedholdenhed, der indbyder til en ny smagning.

Anbefalede kombinationer

Denne vigtige rødvin passer særdeles godt til smagfulde kødretter, braiserede retter, stege, vildt og gryderetter. Den er også ideel til lagrede oste og traditionelle abruzzese retter, der er strukturerede og rige på smag. Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma finder sin bedste balance med intense opskrifter, der kan fremhæve dens krop, blødhed og aromatiske kompleksitet.

Serveringstemperatur

Det anbefales at servere Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma ved en temperatur mellem 18 og 20 °C. For at værdsætte dens aromatiske udvikling bedst muligt, er det nyttigt at åbne flasken lidt før servering, især hvis vinen har været opbevaret i lang tid. En kort kontakt med luften kan fremme åbningen af bouqueten og udglatningen af smagen.

Hvorfor købe den

At vælge Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma betyder at satse på en af de mest repræsentative røde vine fra Masciarelli, en udtryk for et generøst område og en genkendelig stil. Det er en flaske, der er velegnet til dem, der ønsker at købe vin online med det formål at bringe en elegant, struktureret og karakterfuld rødvin til bordet. Perfekt til vigtige anledninger, gastronomiske gaver eller til at berige vinkælderen med en autoritativ og langtidsholdbar etikette.

Request information for this product

Du kunne også lide disse produkter

FAQs

With which dishes does Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma pair?
Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma pairs well with braised dishes, roasts, game, oven-baked lamb, and aged cheeses. Its important structure and good softness allow it to support rich and flavorful dishes, while freshness and minerality help maintain balance even with preparations of intense flavor.
What is the ideal serving temperature for Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma?
Il Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma giver det bedste, hvis det serveres mellem 18 og 20 °C. I tilfælde af en ung eller lige åbnet flaske kan det være nyttigt at åbne den på forhånd for at fremme udviklingen af bouqueten. Hvis flasken er meget udviklet, kan en kort overgang i karaffel hjælpe med at udjævne duftene.
What are the main characteristics of Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma?
Il Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma si presenta con colore rosso rubino profondo e offre profumi di frutta rossa matura, confettura, spezie dolci, cuoio e cacao. Al palato è ampio, strutturato ed elegante, con morbidezza ben bilanciata da freschezza e mineralità. Il finale è lungo e armonioso.
In what occasion is it recommended to drink Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma?
The Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma is perfect for important dinners, Sunday lunches, and social occasions where bold red wines are sought. It is also an ideal choice for a gastronomic gift or to accompany an evening dedicated to flavorful dishes and a more thoughtful tasting.
Why choose Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma?
Choosing Montepulciano d'Abruzzo Villa Gemma means opting for a label that symbolizes Masciarelli and a Montepulciano d'Abruzzo DOC with a rich and authoritative profile. It combines territorial identity, aromatic complexity, and great balance, making it suitable for both those seeking an important red and those looking to enrich their cellar with a wine of sure personality.

Vine på tilbud

Discover the wines on offer at Italian Wine Selection: reds, whites, sparkling wines, and selected wines at special prices.
Discover the offers

Le nostre kældre

Vi fortæller om det bedste ved vin: historiske realiteter, eftertragtede producenter og omhyggeligt udvalgte flasker.
Go to the cellars